Інструкція про проведення технічної інвентаризації

Якщо потрібно оформити права на об’єкт будівництва або ввести його в експлуатацію, обов’язково проводиться технічна інвентаризація. Самостійно її виконати досить складно, тому потрібно звертатися до фахівців. На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи та технічні паспорти.

Інструкція, яка регламентує весь процес виконання технічної інвентаризації, діє на території всієї України і є підставою для проведення даної процедури. Вона застосовується для об’єктів нерухомого майна різних форм власності.

Інструкція про проведення технічної інвентаризації: структура та зміст

Інструкція містить 12 розділів, а також додатки з прикладами. Розглянемо їх зміст детально:

 • Перший з розділів містить визначення і загальні положення.
 • Другий – це перелік об’єктів, які підлягають такій інвентаризації. До них відносяться одне і багатоквартирні будинки, а також будинки садовий або дачні, гуртожитки, гаражі, різні споруди.
 • Третій – висвітлює такі питання, як організація та процедура проведення інвентаризації. Також тут можна дізнатися про класи будинків, об’єкти, які побудовані самовільно або зовсім не відносяться до такого самовільного будівництва.
 • Четвертий – складання докладних планів, а також ескізів поверхів досліджуваних будівель.
 • П’ятий – особливості складання абрису і план ділянки в схемах.
 • Шостий – присвячений розрахунку площі.
 • Сьомий – розрахунок обсягів досліджуваної нерухомості.
 • Восьмий – містить інформацію про проведення нумерації квартир (як самих житлових блоків, так і інших приміщень, секцій).
 • Дев’ятий – описані методи визначення вартості.
 • Десятий розділ присвячений оціночно-інвентаризаційним робіт.
 • Одинадцятий – містить дані про порядок внесення змін до документів інвентаризаційні.
 • Дванадцятий – контроль якості виконуваних на об’єкті робіт.

Інструкція висвітлює всі питання, які виникають в процес се проведення технічної інвентаризації.

У яких випадках необхідна технічна інвентаризація?

Інвентаризація технічна згідно з українським законодавством вимагається в таких ситуаціях:

 • при необхідності оформлення прав на об’єкт, що відноситься до незавершеного будівництва;
 • в разі оформлення права власності на певну нерухомість, після її виділу, поділу чи об’єднання;
 • якщо потрібно ввести в експлуатацію новий об’єкт.

З усіх матеріалів, які будуть отримані, починає формуватися техпаспорт досліджуваного об’єкта нерухомості. Також під час перевірки розраховується площа визначається стан будівлі, про що власник може отримати виписку, в разі необхідності.

Технічну інвентаризацію новозбудованих (реконструйованих) та наявних елементів виконують комунальні підприємства за рахунок замовників.

Які об’єкти підлягають технічній інвентаризації?

інвентаризація може проводиться на таких об’єктах:

 • будинки як дачні, так і садові;
 • різні гаражі;
 • одне і багатоквартирні житлові будинки;
 • гуртожитку;
 • споруди як виробничого, так і цивільного призначення.

Крім того, враховуються всі види капітальні будівель, які включають сарай, душ літній душ, теплиці. При наявність недобудованого елемента з дозволом на будівництво, техпаспорт можна також без проблем отримати. Це не стане перешкодою. Узаконити реконструкцію також можна тільки при наявності техпаспорта, який виходить на підставі технічної інвентаризації.

Порядок проведення технічної інвентаризації

Технічна інвентаризація може бути первинна або поточна. З первинної все зрозуміло, вона виконується вперше. Поточна відображає зміни, які виробляються на об’єкті або підтверджують факт їх відсутності. Вона необхідна для встановлення змін, отриманих за певний період часу.

Сама процедура нескладна, але вимагає досвіду і уважності. Інвентаризацію може виконувати тільки сертифікований акредитований інженер-технік. Спеціаліст виїжджає на об’єкт і робить необхідні виміри і розрахунки. Проводиться повне технічне обстеження стану об’єкта. В результаті визначається площа будівель, поверховість, інші характеристики, а також вартості об’єкта. Крім того, перевіряються основні елементи будови: перекриття, перегородки, вікна, стіни, сам фундамент, підлогу, двері, дах, всі комунікації, якщо вони є.

Результати інвентаризації та все її матеріали будуть підставу для складання інвентаризаційних справ, а також отримання технічного паспорта.

Що таке технічний паспорт і коли він потрібен?

Технічний паспорт є важливою складовою пакету документів, необхідних, щоб узаконити будинок або прибудову, продати нерухомість. Він являє собою документ, що відображає не тільки стан нерухомого майна, а й фіксує такі важливі показники, як площа, розміри, кількість поверхів і інші. Саме в цьому документі міститься докладна технічна характеристика певного об’єкта.

Оформити техпаспорт можна не тільки в БТІ, а й в приватних організаціях, які мають певний рівень акредитації, ліцензію. Техпаспорт потрібно обов’язково отримати в таких ситуаціях:

 • при введенні в експлуатацію житлових будинків;
 • якщо потрібно продати нерухомість;
 • при вступі в спадщину;
 • якщо треба оформити право на об’єкт нерухомості;
 • в разі приватизації;
 • якщо потрібно виділити частку майна, що перебуває у спільній власності.

Щоб технічний паспорт оформити правильно, інженер виконує необхідні заміри, на підставі яких оформлюється техпаспорт. Якщо будуть виявлені самовільні будови, про це порушення буде вказано в документі. У техпаспорта немає терміну дії, але в деяких випадках нотаріуси вимагають робити новий.

Особливості нумерації приміщень за інструкцією з інвентаризації

Розділ 8 інструкції присвячений питанню нумерації приміщень. На планах, які складені при проведенні інвентаризації технічної, обов’язково проставляються номери відповідних квартир. Номери повинні проставлятися відповідно до такими вимогами:

 • в будинках, де не більше трьох квартир номер повинен проставлятися на плані біля головного входу в саму квартиру;
 • на поверхових планах ставляться номера як житлових, так і допоміжних видів приміщень;
 • в будинках з великою кількістю квартир номера розміщуються на майданчику, що відноситься до сходової клітки, безпосередньо біля вхідних дверей апартаментів.

Нежитлові об’єкти, які прибудовані до будинку, нумеруються в останню чергу. Номери повинні проставлятися червоною тушшю і обводиться в коло. Ставляться арабські цифри, за годинниковою стрілкою, причому розрахунок від входу починається. Нумерація самих клітин сходи і інших приміщень також вказується римськими цифрами. Вся нумерація повинна строго відповідати номеру поверху, наприклад, 101, 102 – це перший поверх, 301, 302 – третій.

Підстави для відмови в проведенні технічної інвентаризації

Інвентаризація може бути заборонена або припинена, якщо немає доступу до всіх приміщень, розташованим на об’єкті, не виконуються безпечні умови праці або ж сам суб’єкт господарювання вирішив відмовитися від цієї процедури.

Замовити технічну інвентаризацію вигідно в компанії «Консалт Інвест Буд». Контроль якості послуг, що надаються, економія часу і демократичні ціни – основні переваги, які вже встигли оцінити наші постійні клієнти. У нашій особі ви отримаєте надійного партнера і позбудетеся назавжди від будь-яких проблем, пов’язаних з технічною інвентаризацією, отриманням техпаспорта.

Коментар чи запитання
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*