Як узаконити прибудову?

Одним потрібна прибудова, щоб збільшити площу житла, іншим – щоб провести в будинок комунікації або поліпшити умови проживання. У будь-якому випадку зведення такої споруди вимагає офіційного його оформлення. Згідно з українським законодавством можна оформити прибудову, як до її зведення, так і після завершення всіх робіт. Розберемося в тонкощах цієї процедури.

Що можна віднести до прибудов?

Прибудова – це зводиться частина будівлі, яка прикріплена до стін уже збудованої споруди та буде знаходитися за межами його основної території. Вона може бути житлової або нежитлової, ключове призначення об’єкта – розширення площі. Це може бути гараж, літня кухня, ганок, баня, мансарда, житлова кімната або тераса. Перед тим, як почати роботи і процедуру оформлення, важливо розрізняти, що відноситься саме до прибудові, а що є частиною житлової площі. Прибудову можна зробити не тільки до будинку, але і до квартири.

Процес узаконення прибудови

Складність і етапи процесу залежать від різних факторів:

 • дата зведення споруди;
 • вона капітальна чи ні. Наприклад, прибудову некапітального типу, до якої відноситься навіс або ганок, можна звести до будівлі і без дозволу;
 • який об’єкт буде будуватися, його розміри, розташування до кордону ділянки.

Від всіх вищевказаних параметрів будуть залежати подальші кроки. Якщо об’єкт зведений за станом до 9 квітня 2015 року, закон №2363-VIII від 22 березня 18 років дає право амністії. При цьому споруда повинна відноситься до класу наслідків СС1. Ця категорія включає будинки садового, дачного або житлового призначення, які були зведені з 5 серпня 92 року і по 9 квітня 2015 року. При цьому площа повинна бути не більше 300 кв.м. Сюди також належать об’єкти сільгосппризначення, зведені не пізніш дати 12 березня 2011 року. Процедура узаконення регулюється законодавством. Для об’єктів, які відповідають вимогам Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» про продовження строку прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт »не застосовуються штрафи за будівництво, яка зведена без документів. Узаконення включає кілька послідовних етапів:

 • отримання техпаспорта ;
 • реєстрація декларації, яка підтверджує введення в експлуатацію об’єкта;
 • реєстрація основного права, що підтверджує власність (підставою є Постанова Кабміну №1127).

Оформлення продажу гаража неможливо без документів, які підтверджують право власності на земельну ділянку, а також основну будівлю. Також буде потрібно код і паспорт власника об’єкта. Якщо будинки були побудовані вже після 9 квітня 2015 року, при цьому їх площа більше 300 квадратних метрів, то процедура значно ускладнюється. Необхідно виконати цілий комплекс робіт:

 • виконати топографічну зйомку в масштабі 1: 500, якщо це сільська місцевість, то потрібна викопіювання, зроблена з генплану;
 • розробити детальний ескіз намірів;
 • оформити паспорт будівельний;
 • зареєструвати повідомлення про початок проведення будівельних робіт;
 • зробити технічний паспорт;
 • зареєструвати декларацію по введенню в експлуатацію в підрозділі архітектурно-будівельної інспекції.

Доля прибудови до квартири буде залежати не тільки від державних органів і волі самого власника. Мешканці також повинні брати участь в процедурі.

Як узаконити прибудову до приватного (житлового) будинку?

Площа до вже житлового будинку додати легше, ніж в багатоквартирному. Тут буде лише два випадки:

 • коли прибудова побудована до 9 квітня 2015 року та площа загальна будинку не перевищує 300 кв.м;
 • об’єкт зведений після 09.04 або тільки планується його споруда.

В Україні з 2019 року діє програма будівельної амністії , яка допоможе зареєструвати в спрощеному і оперативному порядку споруду. Ці правила стосуються також і до житлових, і до дачних або садових будинків.

В інших випадках процедура загальна. Для будинків площею до 500 квадратів процедура така:

 • виконати топографічну зйомку або викопіювання, зроблену з генплану (це залежить від місця розміщення об’єкта);
 • підготовка ескізу намірів, який по суті являє собою план майбутньої будови;
 • складання повідомлення про початок проведення робіт, готовий варіант відправляється в архітектурно-будівельну інспекцію;
 • підготовка техпаспорта;
 • реєстрація необхідної декларації про введення в експлуатацію будівельної архітектурною інспекцією.

Коли всі етапи виконані, потрібно тільки право власності зареєструвати. Для об’єктів площею від трьохсот до п’ятисот квадратів буде ще один етап, він виконується після отримання технічного паспорта. Важливо укласти договір, що підтверджує участь в міській або сільській інфраструктурі.

Прибудову до багатоквартирного будинку оформити можна тільки за фактом будівництва. Для цього потрібно отримати згоду сусідів, після цього можна оформити документи на землю і отримати містобудівні обмеження і умови. Далі все стандартно: готується проект, техпаспорт, реєстрація декларації, яка підтверджує, що об’єкт готовий до експлуатації і права власності.

Узаконити вже побудовану прибудову?

Часто прибудова спочатку зводиться, а потім оформляється. Якщо об’єкт побудований до 9 квітня 2015 року, він узаконюється за амністією. Для цього потрібно розробити техпаспорт, підготувати Техотчет (якщо площа від 100 квадратних метрів), зареєструвати декларацію щодо введення об’єкта в експлуатацію та право власності на прибудову. Якщо будівля зведена пізніше, то застосовується загальна схема. Компанія «Консалт Інвест Буд» допоможе вирішити будь-які питання, пов’язані з оформленням прибудови. З нашими фахівцями процедура займе мінімум часу.

Коментар чи запитання
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*