Оцінка нерухомого майна і землі

Практично кожна людина хоч раз у житті стикався з оцінкою майна або земельної ділянки. Це відповідальна і складна процедура, що вимагає професійного досвіду в її проведенні, знань законодавства і методик, а також вміння орієнтуватися в різних ситуаціях.

Послуга оцінки землі, посилаючись на ринкову вартість земельної ділянки, має на меті уточнення його реальної вартості. Якщо вам потрібна оперативна експертна оцінка комерційної нерухомості або земельної ділянки, компанія «Консалт Інвест Буд» готова вирішити це питання. Наші оцінювачі розрахують максимально точну вартість і врахують всі фактори, які впливають на цінність об’єкта.

Що таке оцінка майна?

Оцінка нерухомості – це процедура визначення вартості майна або певної його частини, особливо якщо об’єкт є власністю кількох осіб. Це обов’язкова умова при проведенні різних операцій з нерухомістю.

У грудні 2019 року було прийнято законопроект під назвою «Про внесення змін до Податкового кодексу». Згідно з цим документом прості користувачі отримають доступ до інформації щодо оціночної вартості нерухомості, тому всі бажаючі можуть відвідати Базу звітів і дізнатися ціну об’єкта. Експертну оцінку нерухомості проводять виключно сертифіковані фахівці. Враховується місце розміщення об’єкта, рік побудови, і інші фактори. При необхідності також може зробити оцінку не тільки вдома або квартири, а їх частини або однієї кімнати.

Порядок нормативної грошової оцінки

При продажу, даруванні або спадкуванні земельних ділянок застосовується грошова оцінка землі. Статтею 201 Земельного кодексу встановлено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Рентний дохід, простими словами – це ті гроші, які можна отримати при ефективному використанні ділянки виключно за цільовим призначенням. Розрахунок може залежати від місцезнаходження землі, екології, якості грунту та інших факторів.

Нормативно-грошова оцінка індексується щороку з урахуванням інфляції. Щоб отримати виписку про таку оцінку, можна відправити заявку онлайн через сайт публічної кадастрової карти або звернутися в центр адміністративних послуг з повним пакетом документів або орган Госгеокадастра. Для фізичних осіб він включає заяву, копію коду, паспорта, держакту, технічної документації та проекту землеустрою (якщо є). Через кілька днів видається документ-виписка з нормативною грошовою оцінкою об’єкта.

Звіт про оцінку майна

Підсумком проведення оцінки буде звіт або письмовий висновок. У документі вказується вартість об’єкта, він завіряється підписами оцінювача, а також печаткою. Оцінка комерційної нерухомості або житловий проводиться з певною метою, яку також потрібно вказати в звіті. Оцінку, виконану для продажу квартири, не вийти використовувати, наприклад, при розгляді судового позову.

Звіт повинен містити не тільки дату проведення оцінки, а також завершення складання такого звіту, іноді вказується термін дії документа.

Термін дії звіту про оцінку майна

термін дії звіту буде залежати від мети проведення оцінки:

 • Для цілей оподаткування, а також виплати обов’язкових платежів, які справляються відповідно до українського законодавства термін дії звіту – до шести місяців.
 • Для цілей пред’явлення в суді остаточне рішення щодо термінів є прерогативою судді. Термін може бути і шість місяців, і більше, він багато в чому буде залежати від коливання курсів валют, змін кон’юнктури ринку.
 • Під час укладання угоди купівлі-продажу, дарування та інших – це також 6 місяців.
 • Якщо потрібно нерухомість здати в оренду, звіт про оцінку діє від 6 до 12 місяців.

Термін дії звіту може бути не вказано в документі, тоді потрібно орієнтуватися на вимоги законодавства.

Необхідні документи для оцінки нерухомості та землі

Оцінка нерухомості і землі проводиться за наявності повного комплекту документів на досліджуваний об’єкт нерухомості. Кількість і вид документів буде залежати не тільки від виду нерухомості, але і цілі, місця проведення оцінки. Повний пакет повинен включати:

 • Державний акт на землю.
 • Правовстановлюючі документи на об’єкт – свідоцтво на право власності або договір купівлі-продажу, дарування.
 • Технічний паспорт, отриманий в органах БТІ.
 • Акти введення об’єкта в експлуатацію.
 • Проектно-кошторисну документацію.
 • Декларацію на нерухомість.
 • Кадастровий паспорт.
 • План БТІ.
 • Копія паспорта та ІПН власника.

Отримання дозвільної документації є обов’язковим. Виписку з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки або нерухомості громадяни можуть отримати виключно через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), які утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування.

Види оцінки земель

Залежно від призначення і порядку проведення вона може бути нормативною і експертною:

 • Експертна – необхідна при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок.
 • Нормативна – використовується для визначення розміру земельного податку, втрат виробництва сільськогосподарського та іншого призначення, економічного стимулювання раціонального використання та інших цілей.

Закон про оцінку землі визначає поняття оцінки земель та її види, а також спеціальні норми щодо проведення і використання таких оцінок. Для того щоб прийняти вигідне і економічно обгрунтоване рішення ще до укладення договору відчуження земельної ділянки або прийняття іншого рішення, перш за все необхідно знати його вартість.

Для чого проводять експертну оцінку?

Експертна грошова оцінка – результат визначення вартості об’єкта і пов’язаних з нею прав оцінювачем із застосуванням різних підходів, методів, спрямованих на збір і аналіз даних, а також проведення відповідних розрахунків і оформлення їх у вигляді звіту. Відповідно до частини п’ятої ст. 5 Закону про оцінку земель експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об’єкта оцінки.

Допомога фахівця в оцінюванні необхідна в різних ситуаціях:

 • Якщо при укладанні угоди в БТІ відсутня інформація щодо балансової вартості нерухомості.
 • Під час оформлення іпотеки або кредиту. Нерухоме майно в такому випадку буде виступати в якості застави. Саме оцінка дозволяє банку оцінити ризики і прийняти рішення з приводу видачі кредиту.
 • При необхідності продажу, дарування нерухомості або земельної ділянки.
 • Якщо необхідно провести поділ об’єкта нерухомості.
 • При покупці нерухомості експертна оцінка дозволяє в повній мірі оцінити майбутні витрати, пов’язані з облаштуванням, ремонтом.
 • Перед здачею квартири в оренду.

Експертна оцінка земельної ділянки особливо важлива при сучасному розвитку ринкових відносин, оскільки відсутність актуальної та об’єктивної інформації про ринкову вартість земельної ділянки або об’єкта нерухомості унеможливлює здійснення успішного оформлення документів щодо відчуження земельної ділянки. Для того щоб прийняти вигідне і економічно обгрунтоване рішення ще до укладення договору відчуження земельної ділянки, перш за все необхідно знати його вартість.

Наша компанія вже не перший рік надає послуги з експертної оцінки земель. Завдяки напрацьованого досвіду і тісній співпраці з державними органами, а також сертифікованим фахівцям ви гарантовано швидко отримаєте точну оцінку об’єкта.

Коментар чи запитання
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!