Узаконити самобуд через будівельну амністію: спрощена процедура

Оскільки будівництво об’єктів на різних ділянках зазвичай контролюється постфактум, за довгі роки це призвело до того, що люди побудували дуже багато об’єктів, що не відповідають закону, — так званого самобуду. Зазвичай це будівлі, які перебувають землі з іншим цільовим призначенням чи зведені без урахування окремих норм, правил. До них належать об’єкти, які не супроводжуються проектом, спеціальними дозвільними документами.

Непоодинокі випадки, коли земельна ділянка вже купується з незареєстрованим об’єктом або коли будівництво відбувається без узгодження з будь-якими органами. Усе це за законом тягне у себе певну відповідальність.

Спрощений порядок введення в експлуатацію під ключ у Києві

На даний момент за такого порушення закону можна обійтися мінімальними втратами — 2022 року в українському законодавстві все ще діє будівельна амністія. Вона і дозволяє узаконити самобуд на Україні за спрощеною схемою з мінімальною кількістю складнощів. Якби не ця амністія, то вартість оформлення документів могла б перевищувати ціну самого самобуду, тому такою можливістю можна і потрібно скористатися, поки вона є.

Читайте також: “Винос кордонів ділянки в натуру”

Етапи оформлення будинку з будівельної амністії

Порядок оформлення передбачає, що власнику самобуду необхідно пройти кілька етапів:

  • Розробка техпаспорту об’єкта — для цього будуть потрібні послуги сертифікованого інженера.
  • Складання техзвіту. Він робиться після того, як інженер обстежує конструкцію. Цей етап не завжди — він потрібен, коли поруч із самобудом є інші будівлі (наприклад, господарські) площею від ста квадратів.
  • Присвоєння побудові поштової адреси в тому випадку, коли ділянка ще не має зареєстрованої поштової адреси. Також важливо враховувати тип будинку. Якщо він дачний чи садовий, додатково запитується довідка з відповідного товариства. А щоб отримати поштову адресу для звичайного житлового будинку, також потрібен дозвіл – його беруть у місцевих органах влади.
  • Реєстрація документа про готовність об’єкта для використання (експлуатації) у держорганах архітектурно-будівельного контролю. Це є підтвердженням того, що будівництво можна використовувати за призначенням.
  • Реєстрація права власності у держреєстрі з подальшим отриманням виписки, що це підтверджує.

Важливо! Під закон про будівельну амністію підпадають будинки, які були збудовані з 05.08.1992 р. до квітня 2015 року.

Будинки до 1992 року

Узаконити самобуд до 1992 теж можна. Але для цього вже не потрібна декларація, яка б підтверджувала готовність об’єкта до експлуатації. В іншому здобувачеві потрібна заява про реєстрацію, квитанція про сплату збору, технічний паспорт на будівлю. Довідка про поштову адресу подається в тому випадку, якщо такої адреси ще немає земельної ділянки або вона не внесена до держреєстру. Також в залежності від ситуації потрібен буде встановлюючий документ на землю та витяг з господарської книги.

Можливо, вам буде цікаво: “Узаконити нову споруду”

Документи, які знадобляться для оформлення об’єкту під час будівельної амністії

Підсумуємо та перерахуємо основні документи, які знадобляться, якщо ви захочете скористатися будівельною амністією. До них відносяться:

  • паспорт та ІПН власника (або власників, якщо їх кілька);
  • документи, що підтверджують право власності на саму ділянку;
  • документи, що підтверджують право власності на будинок;
  • технічний паспорт на об’єкт, що планується реєструвати.

У кожній окремій ситуації можуть бути свої нюанси, що стосуються документів та вартості процедури. Якщо вас цікавить узаконення самобуду в Києві чи області, то ми пропонуємо свої послуги – адекватні ціни, професійний підхід та великий досвід дозволяють нам допомагати клієнтам у будь-яких ситуаціях.

Будинки до 300 квадратних метрів та прибудови: особливості будівельної амністії

Метраж 300 квадратів вказаний не просто так — справа в тому, що під будівельну амністію підпадають тільки будівлі, що не перевищують цієї площі. Як ми вже зазначили, це стосується лише дачних, садових або житлових будинків, які були зведені з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року. Той самий закон діє на будівлі навколо будинку, але їх площа теж не повинна перевищувати 300 кв. метрів. Час зведення повинен укладатися у ті самі рамки.

У випадку із сільськогосподарськими будинками (спорудами) є свої нюанси — на них будівельна амністія поширюється лише в тому випадку, якщо вони були збудовані до 12 березня 2011 р. А ось споруди, що не відповідають цільовому призначенню землі, на якій вони стоять, під цей закон не підходять. Також він не охоплює гаражі та багатоповерхові будинки.

Важливо! На даний момент будівельна амністія не має терміну придатності, тому ви можете зайнятися цим питанням у будь-який момент. Але краще зробити все зараз, бо закон може змінитись у будь-який час.

Дізнайтесь також: “Реєстрація права власності на будинок”

Наша команда “Консалт Інвест Буд” пропонує допомогу при узаконенні будівель з урахуванням амністії на самобуд. Ми не просто запропонуємо вам вигідну ціну співпраці, але й забезпечимо безкоштовну консультацію, під час якої ви зможете з’ясувати будь-які нюанси.

Зібрати документи додому і одночасно не припуститися жодних помилок — це не так просто. Часто процес затягується, тому що власники просто не знають, як краще вчинити. Але якщо за справу береться “Консалт Інвест Буд”, будь-які складнощі будуть вирішені в найкоротші терміни. Допоможемо в будь-якій ситуації – просто зв’яжіться з нами та розкажіть деталі!

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!